Přidat k oblíbeným info@ecostav.cz   mobil: (420)  774 407 092     Středa, 2. listopadu 2016        

Pasivní domy


Opravdový pasivní dům v podstatě nepotřebuje k udržení tepelné pohody žádnou energii distribuovanou pomocí sítí (el., plyn), nebo získanou spalováním pevných paliv. Tomuto záměru je přísně podřízena jak stavební technologie, tak architektura celé stavby. Optimální řešení může být např. dům umístěný na jižním svahu částečně zapuštěný do terénu, ideálně odizolovaný s okny pouze na jižní stranu. Střecha osazena solárními panely a fotogalvanickými články. Posuzovat architekturu těchto staveb je věc subjektivní a nejspíše se budou pohybovat v kategorii "nezvyklé". Zcela jisté však je, že stavební náklady těchto domů několikanásobně převyšují náklady na standardní provedení stavby.

         Ceny energií sice narůstají, ale v našich klimatických podmínkách se stávajícími cenami stavebních materiálů a technologií není výstavba pasivních objektů zatím ekonomicky optimální řešení.

                               NÍZKOENERGETICKÉ   STAVBY
Dlouhodobě jsou tyto stavby ekonomicky nejvýhodnější z hlediska užitné i tržní hodnoty domu. Jedná se o architektonicky jednoduché stavby,tepelně dobře izolované s důrazem na technologicky optimálně zvolený úsporný topný systém, většinou kombinace minimálně dvou topných médií v provedení základní systém (el., plyn) a doplňkový systém (teplovzdušný krb, krbová kamna, solární panely). Tepelnou pohodu výrazně ovlivňuje i řešení prosklených ploch. Užší, ale vyšší okno s horní hranou blíže ke stropu lépe prosvětlí místnost, než nižší a širší okno o stejné prosklené ploše. Především velké zasklené plochy, členité fasády s vícebokými výstupky (jídelní kouty) nebo naopak otevřené prostory zapuštěné do obvodu stavby (terasy, částečně kryté vstupy) v kombinaci s členitou střechou (malé, úzké arkýře) se význačnou měrou podílejí na tepelných ztrátách stavby. Tyto ztráty lze do určité míry kompenzovat kvalitnějším zasklením s nižším stupněm tepelné vodivosti, vyšší izolací stěn a krovů. Stavební náklady se tímto navyšují. členité střechy a fasády zároveň dlouhodobě představují i vyšší náklady na údržbu domu.
 
    
         Vyspělé státy s vysokou kulturou bydlení (Finsko, Švédsko) se jednoznačně zaměřují především na technologické vybavení staveb. Větrání domu bez otevírání oken s rekuperací tepla se stává standardem. tepelná čerpadla a solární systémy jsou běžným způsobem řešení úspor energie.

         Optimální řešení domu se sníženými nároky na energie nemusí vždy znamenat vybavení domu drahou špičkovou technologií. Např. náklady na dobrou tepelnou izolaci se vždy vyplatí, dlouhodobě šetří energii a nevyžadují žádné další provozní náklady. Větrání domu pomocí zemních kolektorů je nákladově nízké, nevyžaduje složitou údržbu a je nezávislé na energii. Dobré architektonické řešení a optimální umístění stavby na pozemku taktéž nezvyšuje náklady na stavbu, přestože má podstatný vliv na užitnou hodnotu domu.

         Využijte možnosti konzultace o stavebních a technologických možnostech výstavby ještě před zadáním projektu. Pouze všestranně zkonzultovaná představa Vašich nároků na bydlení může vést k dobrému projektu a následně optimální stavbě ve slušné cenové relaci.



Administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ Frkal.com | all rights reserved